Minikoparka Żory

+ szkiełkowanie oraz sodowanie

Potrzebujesz usługi? Zostaw kontakt

    Nie masz czasu? Zadzwoń 600 705 474

    Minikoparka

    Stacjonarnie i mobilnie

    Prace i usługi wykonujemy japońską minikoparką Kubota.

    Żory i okolice

    Operator

    Stacjonarnie i mobilnie

    Operator posiada wszystkie wymagane uprawnienia oraz licencje.

    Żory i okolice

    Bezpieczeństwo

    Stacjonarnie i mobilnie

    Dbamy o Twoje i swoje bezpieczeństwo. Pracujemy zgodnie z zasadami BHP.

    Żory i okolice

    Usługi minikoparką, jaką firmę wybrać?

    Jeśli czekają nas jakieś prace budowlane, czy ogrodowe to rozsądnym wyborem może okazać się skorzystanie z usług minikoparkowych jakiejś istniejącej firmy. Możemy mieć wtedy pewność, że prace przebiegną szybko i z odpowiednią precyzją. Dobrze, ale którą firmę z obecnych na rynku wybrać? Oczywiście koszta usługi grają największą rolę, dlatego warto zwrócić uwagę na to czy będziemy potrzebowali  samej koparki, czy może też wywrotki, która wywiezie, lub przywiezie ziemię. Jeśli chcielibyśmy założyć oczko wodne, to wartałoby wiedzieć czy firma oferująca usługi minikoparką zakładała już takie oczko wodne i potrafiłaby nam doradzić w tej kwestii. Także przed przystąpieniem do wyszukiwania odpowiedniej firmy musimy koniecznie zrobić pełną listę prac jakie będzie trzeba wykonać na naszym terenie. Najlepiej udać się w dany teren z kartką i długopisem i zastanowić się czy przypadkiem poza np. wykopem przy fundamentach aby je ocieplić nie będą nas interesowały usługi dodatkowe takie jak:

    • ocieplenie tychże fundamentów
    • postawienie płotu, czy montaż bramy 
    • założenie ogrodu wraz ze ścieżkami, oczkiem wodnym, budową murków, instalacją oświetlenia ogrodowego, nasadzeniami drzew, czy krzewów
    • wszystkie inne usługi, które będą wymagały od firmy posiadania dodatkowego sprzętu

    Jeśli jesteśmy już uzbrojeni w taką kartkę z wypunktowanymi pracami jakie należałoby zrobić to możemy przejść do szukania firmy. Jeśli mielibyśmy do każdego rodzaju przeprowadzanych prac zatrudniać osobne firmy usługowe, to łączny koszt wszystkich prac mógłby okazać się wyższy, niż w przypadku gdy wszystkim co należałoby zrobić zajmie się jedna firma. Jeśli szukasz firmy, która kompleksowo zajmie się wszystkimi pracami, na które masz zlecenie, to zapraszamy do kontaktu, to nic nie kosztuje. 

    Wymagania stawiane operatorowi minikoparki.

    Minikoparki są zaprojektowane tak, żeby operowanie nimi było jak najbardziej łatwe dla operatora maszyny. Stety, niestety, aby operować minikoparką zgodnie z polskim prawem należy mieć odpowiednie uprawnienia, a są to uprawnienia III klasy operatora maszyn do robót ziemnych. Co należy zrobić aby zdobyć takowe? Tak jak w wielu podobnych przypadkach należy przejść i pozytywnie zaliczyć szkolenie, co łącznie kosztuje około 5000 zł. Po odbytym szkoleniu czeka nas sprawdzian przeprowadzany przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Dla zainteresowanych szczegóły dotyczące uprawnień na minikoparki znajdują się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. nr 118, poz. 1263). 

    Królowa gruntu? Minikoparka 🙂

    Powtarzana wszędzie formuła dla minikoparki to taka, że jest to “rodzina koparek jednonaczyniowych hydraulicznych o masie eksploatacyjnej do 15 ton”. Można śmiało powiedzieć, że jest to maszyna budowlana przeznaczona w głównej mierze do robót ziemnych. Może być również wykorzystana do przenoszenia jakichś przedmiotów, czy materiałów przymocowanych do ramienia łyżki. Minikoparki od 1971 roku, kiedy to powstała pierwsza taka maszyna zbudowana przez japońską fabrykę maszyn budowlanych Takeuchi, znakomicie wypełniają lukę pomiędzy ludźmi wykonującymi roboty budowlane, a ciężkim sprzętem budowlanym. Na temat minikoparek do dziś dnia powstało wiele różnych opinii, dla jednych jest to zwyczajna zabawka dla dorosłych chłopców, a dla innych sprzęt budowlany niosący nieocenioną pomoc podczas robót. Fakty są takie, że to kompaktowe urządzenie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które firma budowlana musiałaby wydać na pracowników wykonujących zadania, które dzięki minikoparce są wykonywane dużo sprawniej. Stosunkowo bardzo nieduże koszty eksploatacyjne, wszechstronność zastosowania i łatwość w transporcie powodują, że coraz więcej firm chętnie kupuje minikoparki. Budowlańcy doceniają to, że minikoparki są bardzo niewielkie gabarytowo i z powodzeniem zastępują pracowników fizycznych, również w tych przypadkach gdzie potrzebna jest bardzo duża precyzja wykonania. Poza tym, że są małe to są stosunkowo lekkie (często to bardzo istotna i pożądana cecha, dzięki której nie narusza się podłoża), a moc robocza jest bardzo duża. Znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie pełnowymiarowa koparka nie może się dostać, a jest to często teren aglomeracji miejskiej, place budowy o utrudnionym dostępie, wąskie chodniki, czy przydomowe podwórka. “Te uniwersalne maszyny znajdują szerokie zastosowanie w pracach ogólnobudowlanych, ale również elektroinstalacyjnych, wodno kanalizacyjnych, gazowniczych i rozbiórkowych“. Ich niewielki rozmiar jest ogromnym atutem przy precyzyjnych pracach koło ogrodzeń, murów i wszędzie tam gdzie jest konieczność maksymalnego ograniczenia terenu wykonywanych prac.

    Minikoparka i jej możliwości.

    Budowa i różnorodny osprzęt jaki możemy zamontować do minikoparki daje szerokie pole do popisu. Najczęstsze przeznaczenie minikoparki to:

    • kopanie i ładowanie – to najczęściej wykorzystywana funkcja minikoparki. Różnego rodzaju minikoparki mają różne parametry, ale podaje się, że są w stanie kopać na głębokość do 3,5 metra przy zasięgu 5 metrów. Z tego powodu wykorzystywane są nawet do kopania fundamentów. Poza tym minikoparki zobaczymy przy precyzyjnym kopaniu pod instalacje kanalizacyjne, gazowe, elektryczne, czy telekomunikacyjne. 
    • przesuwanie, zagęszczanie i ubijanie – lemiesz, który jest w standardowym wyposażeniu każdej minikoparki pozwala na spychanie ziemi, kruszyw, czy śniegu w wyznaczone miejsce. Wyrównywanie terenu np. po budowie nie stanowi tutaj większego problemu. Jeśli wyposażymy minikoparkę w dodatkowy osprzęt do ubijania to będziemy mogli z powodzeniem zagęścić dowolne podłoże. 
    • rozbijanie i zdzieranie – te funkcje minikoparki z powodzeniem wykorzystamy do rozbijania betonu, asfaltu (przy pomocy młota pneumatycznego) oraz do zrywania asfaltu, czy wyrywania korzeni drzew (za pomocą specjalnych pazurów)
    • przenoszenie – minikoparkę można wyposażyć w różnego rodzaju chwytaki, np. do przenoszenia krawężników, ale możemy również podwiesić do ramienia łyżki różnego rodzaju przedmioty, które chcemy przenieść. 
    • korytowanie – aby wykopać odpowiednio szerokie koryto np. pod potrzeby brukowania wystarczy zamontować naszej minikoparce odpowiednio szeroką łyżkę.

    Budowa minikoparki. W skrócie.

    Najważniejsze elementy konstrukcyjne minikoparki nie różnią się zbytnio od tych znanych w standardowej koparce. Do tych elementów należą:

    • rozsuwane hydraulicznie podwozie gąsienicowe (najczęściej wybierane przez klientów są minikoparki z gąsienicami gumowymi, nie metalowymi. Gąsienice gumowe najlepiej sprawdzają się przy pracach na asfalcie, betonie i innych utwardzonych nawierzchniach), lub podwozie kołowe (minikoparki z tym podwoziem są wybierane do prac wewnątrz budynków).
    • lemiesz z przodu (jest to część, która pozwala na zagłębienie się w grunt i spychanie go, czyli lemiesz wykorzystywany jest do wyrównywania terenu. Podczas tej pracy powstaje najczęściej urobek za pomocą którego formuje się zwał. Lemiesz jest też używany do stabilizacji minikoparki podczas kopania)
    • mechanizm kolumny obrotu wysięgnika (tzw. boom swing z języka angielskiego. Jego głównym celem jest kopanie z przesunięciem wokół istniejących przeszkód, lub wzdłuż fundamentów.)
    • kabina operatora (w minikoparce inaczej niż w zwykłej koparce, kabina wraz z wysięgnikiem mogą obracać się w zakresie 360 stopni dookoła osi pionowej). 

    W tym miejscu wypadałoby napisać również o osprzęcie dostępnym dla minikoparek. Jeżeli chodzi o łyżki to istnieją trzy podstawowe typy, różnią się między sobą nie tylko kształtem i rozmiarem, ale oczywiście też przeznaczeniem, są to:

    • łyżki zbierakowe
    • łyżki chwytające
    • łyżki wygarniające

    Poza łyżkami, do minikoparki można zamontować również inny osprzęt, który znacznie zwiększa jej funkcjonalność. Najczęściej spotykany to:

    • wiertnice – używane np. do wiercenia otworów w ziemi pod instalację słupków do ogrodzenia.
    • młoty – używa się ich do rozbijania betonu, czy asfaltu, który ma być usunięty

    Potrzebujesz usług minikoparki wraz z operatorem? Zadzwoń 600 705 474